همتراز سنگ پایه بلند

همتراز سنگ وسیله ای است که جهت نصب سنگ مورد استفاده قرار می گیرد. از زمان های خیلی دور استفاده از سنگ به عنوان یکی از اصلی ترین مصالح ساختمانی رایج می باشد.

سنگ ها به دلیل استحکام فیزیکی و مقاومت زیاد در مقابل عوامل جوی و در دسترس بودن ، غیر قابل نفوذ بودن و پایداری در مقابل مواد اسیدی و قلیایی و دیگر محاسن ، در اکثر پروژه ها در نما و داخل ساختمان کاربرد فراوانی دارد.

حال برای نصب سریع تر ، آسان تر و شکیل تر سنگ  ها در نما ، دیوار و کف از قطعات پلاستیکی به نام همتراز پایه بلند استفاده می شود.

همتراز سنگ پایه بلند قطعه ای است که جهت جلوگیری از بالا و پایینی بند بین سنگ ها و ناخونک سنگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. هم تراز کننده سنگ از دو قطعه کلیپس و گووه تشکیل شده است.

روش استفاده از هم تراز کننده پایه بلند به این صورت است که ابتدا کلیپس یا پایه را زیر سنگ قرار می دهیم سپس سنگ بعدی را می گذاریم و گوه را از داخل کلیپس رد می کنیم و با استفاده از انبر همتراز آنرا سفت می کنیم. بعد از خشک شدن ملات این قطعه را با ضربه ای از بغل جدا می نماییم.

سنگ های ساختمانی به دلیل داشتن سطح صیقلی و عدم جذب رطوبت پس از استفاده در سطح نما باید حتما توسط نگهدارنده هایی مهار شود تا زمان خشک شدن مانند تکیه گاهی عمل کند که این وظیفه قبلا به عهده چسب 123 و تکه سنگهایی بود که بین بند سنگها قرار می گرفتند.

از معایب این روش به جای ماندن لکه بر روی سنگ است. ولی با تولید همتراز کننده پایه بلند استفاده از چسب 123 در نمای ساختمان کاهش یافته است. یکی از تفاوت های همتراز کاشی و سنگ در ارتفاع کلیپس آنها می باشد.

کلیپس سنگ ارتفاع داخلی 3 سانت را داراست در حالی که کلیپس همتراز کاشی ارتفاعی در حدود 2 سانت را داراست. همتراز سنگ مناسب برای سنگ هایی با ضخامت 16 میل تا 26 است.

نکته ی خیلی مهمی که باید خیلی به آن توجه شود این است که مواد اولیه به کار رفته در کلیپس سنگ در کیفیت آن نقش بسزایی را ایفا می کند.

به گونه ای که برخی از اجناس موجود در بازار به دلیل استفاده از مواد ارزان قیمت و بی کیفیت ، دارای کیفیت لازم نبوده و به راحتی و با کوچکترین فشار وارده می شکند و نمی تواند لبه ی سنگها را با هم میزان کند.

از همین رو توصیه می کنیم حتما قبل از خرید همتراز سنگ از قیمت و کیفیت این محصول مطمئن شوید تا پس از استفاده دچار پشیمانی نشوید.