اسپیسر آجر

اسپیسر آجر به قطعاتی از جنس پلاستیک ، چوب ، شیشه گفته می شود که جهت فاصله انداختن بین بند های آجر نما و نسوز استفاده می شود. اسپیسر آجر پلاستیکی تولید شده از مواد پلاستیک پ پ به دلیل در دسترس بودن ، یکنواخت بودن و ارزان بودن ، مصرف خیلی بیشتری جهت بندکشی آجر را دارد.

قبل از آنکه بخواهیم به طور کلی اسپیسر آجر را معرفی کنیم ، بررسی کوتاهی در مورد تاریخچه ی آجر داریم. در ادامه ی مطلب کاملا اسپیسر آجرکاری را شرح می دهیم.

آجر یکی از مصالح ساختمانی پر مصرف است که به صورت بلوک هایی از جنس خاک رس به صورت توپر یا تو خالی مورد استفاده قرار می گیرد. آجر ها عمدتا برای ساخت دیوار ها و پارتیشن ها به کار برده می شوند. از همین رو مقاومت فشاری و فیزیکی آنها خیلی حائز اهمیت است. پیشینه ی کاربرد آجر به حدود 5000 سال پیش بر می گردد. جایی که اولین بار آن را برای ساخت شهر هایی در بین النهرین به کار بردند. مردم آن زمان در ابتدا برای درست کردن آجر ، گل رس را با کاه مخلوط می نمودند و با لگدمال کردن این دو ، ملاتی نسبتا سفت درست می کردند سپس مخلوط به دست آمده را در قالب های مربعی شکل می ریختند و در نور خورشید خشک می کردند. در اصل کاه نقش انسجام این قطعه را بازی می کرد و بدون کاه آجر مقاومت زیادی نداشت. سرانجام پس از گذشت مدت زمان زیادی مردم بابل دریافتند که با پختن آجر های خام می توانند قطعه ی خیلی محکمتر و منسجم تری داشته باشند.

اسپیسر آجر کاری به قطعاتی گفته می شود که جهت تنظیم فاصله یکسان بین بند آجر ها به کار می رود
اسپیسر آجر کاری به اجسامی از جنس پلاستیک می گویند که جهت یکسان کردن بند آجر و سنگ به کار می رود. این قطعه در سه مدل صلیب ، سپری و خطی در سایز های 10 میل و 12 میلیمتر تولید می گردد.

انواع اسپیسر آجر

اسپیسر آجر انواع مختلفی دارد از جمله خطی ، سپری و صلیب در سایز های 10 میل ، 12 میل ، 14 میلیمتر که استفاده از هر کدام بستگی به سلیقه ی کارفرما دارد. اسپیسر خطی 10 میل در مواقعی که بند عمودی وجود ندارد و بند ها فقط افقی هستند مورد استفاده قرار می گیرد. صلیب اجر 10 میل در مواقعی که هم بند عمودی و هم بند افقی وجود دارد استفاده می شود. سپری اجر 10 میل و 12 میل موقعی که بند های افقی یکسان ولی بند های عمودی متقاطع است کاربرد دارد.

استفاده از اسپیسر یا صلیب کاشی آجرکاری باعث دقیق تر شدن بند میان اجر ها می گردد و علاوه بر این باعث تسریع در روند پروژه می گردد. اسپیسر اجرکاری در بسته بندی 100 و 50 عددی تولید می شود.

انواع آجر مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز های عمرانی

آجر توپر فشاری که از جنس خاک رس فشرده به شکل مکعب که در کوره پخته می شود. آجر توپر فشاری عمدتا جهت چیدن دیوار های اصلی ساختمان ها ، تیغه های جداکننده و در برخی ساختمان های سنتی ساز به عنوان پر کننده سقف طاق ضربی به کار می رود.

آجر توخالی یا حفره دار که دارای سوراخ های در دل خود است و باعث سبک تر شدن سازه می گردد. این نوع آجر بیشتر به عنوان جداکننده و پارتیشن مورد استفاده قرار می گیرد.

آجر نما که امروزه یکی از پر استفاده ترین نوع آجر ها در ساختمان است. آجر نما انواع مختلفی دارد از جمله آجر قزاقی ، آجر لفتون ، آجر دکوراتیو ، آجر هلندی ، آجر رستیک ، آجر شاموتی ، آجر انگلیسی و … که هر کدام موارد استفاده خاصی دارد. آجر نما معمولا دارای تنوع رنگی و ابعادی زیادی می باشد که می توان طرح های بسیار زیبایی مناسب هر سلیقه ای را اجرا نمود.

روش استفاده از اسپیسر در نصب آجر

ابتدا قبل از شروع باید دیوار یا سطح مورد نظری را که می خواهیم با آجر نما پوشش دهیم را از نظر صافی و یکدستی بررسی کنیم. در صورتی که این سطح صاف و یکدست باشد می توانیم با استفاده از چسب سنگ آنتیک یا چسب آجر کاری این قطعات را به دیوار بچسبانیم. بعد از جایگذاری آجر ابتدا آنرا تراز نموده و سپس بند بین آجر ها را به وسیله ی اسپیسر یا صلیب تنظیم می کنیم. سپس همه ی آجر ها را به همین نحوه به دیوار می چسبانیم. بعد از گذشت مدت زمان لازم شروع به بندکشی بین آجر ها به وسیله ی پودر بندکشی و کمچه ی مخصوص می کنیم.

با توجه به هزینه های بالای آجر نما در صورتی که اجرها به خوبی و اصولی نصب نگردد هم زیبایی ساختمان را تحت تاثیر قرار می دهد و هم هزینه های صرف شده هدر می گردد و ممکن است بعد از مدتی از سطح دیوار جدا شود. به همین دلیل استفاده از اسپیسر آجر کاری خیلی اهمیت پیدا می کند. استفاده از صلیب آجر 10 میل یا 12 میل سبب یکدست شدن و زیبایی سطح مورد نظر شده و سرعت و روند نصب آجر افزایش پیدا می کند. از دیگر ابزار های پر مصرف و جدید صنعت ساختمان می توان به همتراز کاشی نام برد که در مطلبی دیگر به معرفی این محصول محبوب می پردازیم.